Skip to content

280 Hobart St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2011

Property Information

Block58
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description5SB,RETAIL/36AP
Dwellings---
ZoningS-2A
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,700
10%
Improvement Value:$2,783,300
90%
Total Assessment$3,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,937-0.0%
2024$96,968+1.0%
2023$96,038-0.3%
2022$96,286-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$750,000

From:

To:

DeedBook 5113, Page 580Recorded11/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1927