Skip to content

331 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block130
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
24%
Improvement Value:$129,200
76%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.2%
2024$5,113+1.1%
2023$5,058+0.0%
2022$5,057+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 17120, Page 1962Recorded3/22/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6757, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1969