Skip to content

368 Rector St Unit 506Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB506
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBAYWATCH
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
42%
Improvement Value:$134,600
58%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+0.2%
2024$6,989+1.1%
2023$6,914+0.0%
2022$6,912-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$193,500

To:

Sq Ft2,110DeedBook 17033, Page 799

Property Sale

Sale
$432,900
DeedBook 5847, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 2007