Skip to content

368 Rector St Unit 515Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB515
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBAY WATCH
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,500
46%
Improvement Value:$113,500
54%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366+0.2%
2024$6,353+1.1%
2023$6,286+0.0%
2022$6,284-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft2,110DeedBook 6595, Page 188

Property Sale

Sale
$470,820
DeedBook 5839, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 2007