Skip to content

368 Rector St Unit 518Perth Amboy, NJ 08861

Built 2007

Last Sale Price
$153,900
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block136.01
Lot1
QualifierCB518
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class39
DescriptionBAY WATCH
Dwellings1
ZoningS-2A
Sq Footage2,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
42%
Improvement Value:$134,600
58%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+0.2%
2024$6,989+1.1%
2023$6,914+0.0%
2022$6,912-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$446,120
DeedBook 5844, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 2007