Skip to content

83 Center St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block141
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description3S-F-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,653
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
31%
Improvement Value:$182,800
69%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+0.2%
2024$7,979+1.1%
2023$7,894+0.0%
2022$7,892-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft2,653DeedBook 6720, Page 534Recorded8/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1890