Skip to content

82 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block141
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,170
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
28%
Improvement Value:$192,700
72%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+0.2%
2024$8,018+1.1%
2023$7,933+0.0%
2022$7,930-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 5426, Page 858Recorded12/16/2004

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

DeedBook 5174, Page 16Recorded5/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1899