Skip to content

355 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block141
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,787
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$168,000
69%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,374+0.2%
2024$7,359+1.1%
2023$7,281+0.0%
2022$7,278-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$545,000

To:

DeedBook 19682, Page 351

Property Sale

Sale
$136,000

To:

DeedBook 6063, Page 753

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 5047, Page 10

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 3828, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1909