Skip to content

159 Rector St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block25
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,600
46%
Improvement Value:$169,700
54%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+0.2%
2024$9,274+1.1%
2023$9,173+0.0%
2022$9,169-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909