Skip to content

171-173 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$396,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block149
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description2S BAR/1A &2S3U
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage4,369
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
26%
Improvement Value:$470,900
74%
Total Assessment$640,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,016+3.9%
2024$19,273+74.9%
2023$11,022+0.0%
2022$11,019-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$396,000

To:

Sq Ft4,369DeedBook 6179, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1910