Skip to content

97 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block30
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF}2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,515
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
46%
Improvement Value:$162,800
54%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+0.2%
2024$9,051+1.1%
2023$8,955+0.0%
2022$8,952-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

DeedBook 4541, Page 496Recorded9/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1902