Skip to content

377 Park Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block153
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2.5S-B-CL-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,769
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
24%
Improvement Value:$237,000
76%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+0.2%
2024$9,406+8.5%
2023$8,669+0.0%
2022$8,666-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,769DeedBook 18921, Page 994Recorded5/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1899