Skip to content

385 Park Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block153
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,908
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
35%
Improvement Value:$155,400
65%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180+0.2%
2024$7,166+1.1%
2023$7,090+0.0%
2022$7,088-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6764, Page 732Recorded12/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1909