Skip to content

387 Park Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block153
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF5G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,700
67%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046+0.2%
2024$8,030+1.1%
2023$7,945+0.0%
2022$7,942-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,795DeedBook 6210, Page 159Recorded11/24/2010

Property Sale

SaleMulti
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,795DeedBook 5756, Page 637Recorded12/6/2006

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

DeedBook 5404, Page 129Recorded11/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

DeedBook 4517, Page 683Recorded7/15/1998

Property Built

Built

Year Built: 1909