Skip to content

205 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block153
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF 1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,937
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
24%
Improvement Value:$243,300
76%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,597+0.2%
2024$9,578+1.1%
2023$9,476+0.0%
2022$9,473-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft2,937DeedBook 17331, Page 485Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4768, Page 86Recorded4/19/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909