Skip to content

215 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 29, 2000

Property Information

Block153
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,070
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
33%
Improvement Value:$164,900
67%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,419+0.2%
2024$7,404+1.1%
2023$7,325+0.0%
2022$7,323-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 4820, Page 622Recorded9/7/2000

Property Sale

Sale
$147,250

From:

To:

DeedBook 4220, Page 839Recorded2/22/1995

Property Sale

Sale
$47,000

From:

To:

DeedBook 4129, Page 624Recorded2/24/1994

Property Built

Built

Year Built: 1899