Skip to content

394 East Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block153
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF-12G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,822
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
44%
Improvement Value:$161,100
56%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+0.2%
2024$8,663+1.1%
2023$8,571+0.0%
2022$8,568-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 4610, Page 674Recorded2/26/1999

Property Built

Built

Year Built: 1909