Skip to content

365 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block157
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
34%
Improvement Value:$158,100
66%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+0.2%
2024$7,232+1.1%
2023$7,156+0.0%
2022$7,153-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 5158, Page 879Recorded3/24/2003

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 4827, Page 2496Recorded9/21/2000

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3720, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1911