Skip to content

267 New Brunswick/375 ElmPerth Amboy, NJ 08861

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$560,001
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block157
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1SB AUTO BODY
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage12,252
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,300
26%
Improvement Value:$531,800
74%
Total Assessment$723,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,611+3.9%
2024$21,773+1.1%
2023$21,541+0.0%
2022$21,534-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$560,001

To:

DeedBook 19728, Page 1784

Property Built

Built

Year Built: 1922