Skip to content

369 Elm St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block157
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
32%
Improvement Value:$174,200
68%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+0.2%
2024$7,717+1.1%
2023$7,635+0.0%
2022$7,633+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 4606, Page 465Recorded2/9/1999

Property Built

Built

Year Built: 1911