Skip to content

332 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block160
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF 2G
Dwellings2
ZoningS-1D
Sq Footage2,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
30%
Improvement Value:$185,300
70%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+0.2%
2024$8,003+1.1%
2023$7,918+0.0%
2022$7,916-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 5007, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1899