Skip to content

292-294 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2023

Property Information

Block215
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
26%
Improvement Value:$279,500
74%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,386+0.2%
2024$11,364+1.1%
2023$11,243+0.0%
2022$11,239-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914