Skip to content

475 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block177
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
39%
Improvement Value:$199,200
61%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,138+3.9%
2024$9,762+1.1%
2023$9,658+0.0%
2022$9,655-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,390DeedBook 6097, Page 52Recorded10/16/2009

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 4509, Page 864Recorded10/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1925