Skip to content

202 Jefferson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 23, 2023

Property Information

Block123
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB OFFICE
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage2,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,200
69%
Improvement Value:$84,800
31%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,474-0.0%
2024$8,477+1.0%
2023$8,396-0.3%
2022$8,417-0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 19321, Page 398

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 6416, Page 847Recorded1/14/2013

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 4839, Page 632Recorded10/31/2000

Property Sale

Sale
$393,750

To:

Property Built

Built

Year Built: 1968