Skip to content

427 Lawton Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block178
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,004
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
41%
Improvement Value:$145,400
59%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+0.2%
2024$7,431+1.1%
2023$7,352+0.0%
2022$7,350-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919