Skip to content

421 Lawton Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block178
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,073
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
38%
Improvement Value:$185,000
62%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,991+0.2%
2024$8,973+8.1%
2023$8,300+0.0%
2022$8,297-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 19011, Page 1241

Property Built

Built

Year Built: 1919