Skip to content

506 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block178
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,846
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
40%
Improvement Value:$152,700
60%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,684+0.2%
2024$7,669+1.1%
2023$7,588+5.6%
2022$7,186-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 17646, Page 584Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 5403, Page 635Recorded10/29/2004

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Recorded1/8/2004

Property Sale

Sale
$127,900

From:

To:

DeedBook 5074, Page 127Recorded7/29/2002

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Recorded5/16/2002

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 4290, Page 776Recorded12/12/1995

Property Built

Built

Year Built: 1919