Skip to content

523 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2009

Property Information

Block179
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
98%
Improvement Value:$1,400
2%
Total Assessment$71,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,157+0.2%
2024$2,153-17.7%
2023$2,616+0.0%
2022$2,615-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$94,960

From:

To:

DeedBook 4611, Page 159Recorded2/27/1999