Skip to content

526 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919
Residential
Vacant

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block179
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5-V-CC-2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,283
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
52%
Improvement Value:$104,600
48%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+0.2%
2024$6,528+1.1%
2023$6,458+0.0%
2022$6,456-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900

From:

To:

Sq Ft1,283DeedBook 17625, Page 635Recorded9/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,000

From:

To:

DeedBook 5136, Page 200Recorded1/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919