Skip to content

525 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block179
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description1SB, OFFICE
Dwellings0
ZoningC-1
Sq Footage1,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,300
53%
Improvement Value:$97,700
47%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,504+3.8%
2024$6,263-10.6%
2023$7,007+0.0%
2022$7,004-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 19834, Page 441

Property Sale

Sale
$90,039

From:

To:

DeedBook 4611, Page 164Recorded2/27/1999

Property Built

Built

Year Built: 1950