Skip to content

434 Steadman Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Mar 19, 2013

Property Information

Block179
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,800
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
46%
Improvement Value:$133,500
54%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+0.2%
2024$6,263+1.1%
2023$6,196+0.0%
2022$6,194-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6441, Page 158Recorded4/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1949