Skip to content

127 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block17
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
42%
Improvement Value:$126,600
58%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+0.2%
2024$6,588+1.1%
2023$6,518+0.0%
2022$6,516-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899