Skip to content

273 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block71
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF2U & 2SFAG1U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,726
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
31%
Improvement Value:$195,500
69%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+0.2%
2024$8,542+4.2%
2023$8,201+0.0%
2022$8,199-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1894