Skip to content

152 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block22
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
41%
Improvement Value:$123,400
59%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,067+3.8%
2024$5,847+1.1%
2023$5,785+0.0%
2022$5,783-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909