Skip to content

470 Rathburn Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 8, 1990

Property Information

Block187
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
34%
Improvement Value:$183,300
66%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+0.2%
2024$8,419+1.1%
2023$8,329+0.0%
2022$8,326-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 3858, Page 589Recorded6/14/1990

Property Built

Built

Year Built: 1919