Skip to content

362 Oak St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$160,380
Last Sale Date
Jun 28, 2010

Property Information

Block157
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
33%
Improvement Value:$173,800
67%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+0.2%
2024$7,835+1.1%
2023$7,751+0.0%
2022$7,749-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,380

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 6209, Page 420Recorded11/22/2010

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 5289, Page 2937Recorded3/11/2004

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 4266, Page 547Recorded9/7/1995

Property Built

Built

Year Built: 1911