Skip to content

433 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 2, 2010

Property Information

Block376
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-1U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,974
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
38%
Improvement Value:$159,600
62%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+0.2%
2024$7,805+1.1%
2023$7,722+0.0%
2022$7,719-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 6139, Page 1Recorded3/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1924