Skip to content

461 Rathburn Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block188
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,047
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
50%
Improvement Value:$107,200
50%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,176+0.2%
2024$6,164+1.1%
2023$6,098+0.0%
2022$6,096-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 3943, Page 818Recorded10/29/1991

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 3768, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1959