Skip to content

654 Sayre Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 1991

Property Information

Block188
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class47
Description2.5S-VS-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,764
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
41%
Improvement Value:$137,100
59%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+0.2%
2024$7,022+1.1%
2023$6,947+3.8%
2022$6,695-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919