Skip to content

185 Paterson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block18
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SCB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
29%
Improvement Value:$244,100
71%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321+0.2%
2024$10,301+1.1%
2023$10,191+0.0%
2022$10,188-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909