Skip to content

87 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block18
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF}2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
36%
Improvement Value:$152,200
64%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+0.2%
2024$7,160+1.1%
2023$7,084+0.0%
2022$7,082-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 17845, Page 1602Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 5023, Page 39Recorded3/8/2002

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 4191, Page 161Recorded10/20/1994

Property Built

Built

Year Built: 1890