Skip to content

100 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1956

Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block18
Lot59
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage15,436
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
21%
Improvement Value:$811,200
79%
Total Assessment$1,030,000

Built

Year Built: 1956