Skip to content

441 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Oct 20, 2011

Property Information

Block201
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5SF1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
34%
Improvement Value:$193,200
66%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,822+0.2%
2024$8,804+1.1%
2023$8,711+0.0%
2022$8,708-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 6300, Page 163Recorded11/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1929