Skip to content

459 Park Ave.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block221
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,074
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
31%
Improvement Value:$180,700
69%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,847+4.1%
2024$7,540+1.1%
2023$7,459+0.0%
2022$7,457-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 6913, Page 102Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$37,500

From:

To:

Recorded5/10/2001

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 4904, Page 741Recorded5/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1919