Skip to content

465 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block201
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
37%
Improvement Value:$172,000
63%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273+0.2%
2024$8,256+1.1%
2023$8,168+0.0%
2022$8,166-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6776, Page 654Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 4307, Page 793Recorded3/5/1996

Property Built

Built

Year Built: 1929