Skip to content

445 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block202
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
49%
Improvement Value:$101,700
51%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+0.2%
2024$5,965+1.1%
2023$5,901+3.5%
2022$5,703-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 17941, Page 809Recorded7/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1929