Skip to content

569 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block196
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
50%
Improvement Value:$114,400
50%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+0.2%
2024$6,895+1.1%
2023$6,822+12.0%
2022$6,093-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 18035, Page 1839Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5818, Page 79Recorded5/14/2007

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5204, Page 435Recorded7/11/2003

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 4134, Page 765Recorded3/14/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929