Skip to content

499 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block205
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SB 2G, 1R/3APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,121
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
39%
Improvement Value:$201,300
61%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,250+3.8%
2024$9,870+15.1%
2023$8,577+0.0%
2022$8,574-0.4%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,121DeedBook 18774, Page 654Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,121DeedBook 18452, Page 145Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,121DeedBook 17134, Page 117Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 5341, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1910