Skip to content

395 Neville St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1960

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block205
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB 2G, 5 APTS
Dwellings5
ZoningR-25
Sq Footage3,799
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,600
21%
Improvement Value:$423,400
79%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,466+2.0%
2024$16,139+1.1%
2023$15,967+0.0%
2022$15,962-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960