Skip to content

375 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block207
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,239
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
33%
Improvement Value:$210,800
67%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+0.2%
2024$9,436+1.1%
2023$9,336+0.0%
2022$9,333+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook 6592, Page 616Recorded7/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$152,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook 6465, Page 716

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

DeedBook 4909, Page 825Recorded5/23/2001

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 3802, Page 44Recorded8/29/1989

Property Built

Built

Year Built: 1929